LOURDES 2016

W grocie Massabielle w Lourdes ? Wielkanoc 2016

odkrywcyfly_1
odkrywcy4_2
img_9493
img_9459
img_9459c
img_5190
img_5239
pireneje-2_1
img_5203

grotto

 

Wyruszyli w Wielką Sobotę o świcie

 

Sandra ma 11 lat. W tym roku pojechała do Lourdes na Wielkanocne spotkanie z chorymi dziećmi z całego świata. Wyjazd zorganizowała fundacja HCPT Polska, która zabrała ze sobą w tygodniową podróż do Francji dwunastu podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej na ul. Łanowej w Krakowie.

 

Monika, Damian i Grzegorz poruszają się na wózkach, Zuzia ma zespół Downa, Sandra jest chora na autyzm. W Wielkanocny Poniedziałek zatańczyli niezwykły taniec, World Youth Day dance, przed pięcioma tysiącami pielgrzymów z kilku kontynentów, których zaprosili do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

 

Gdy w podziemnej bazylice zabrzmiały pierwsze akordy hymnu ?Błogosławieni Miłosierni?, podopieczni HCPT Polska, ubrani w bluzy ŚDM, zaprezentowali układ choreograficzny, który całymi tygodniami ćwiczyli w Krakowie pod okiem Sonji Larson, Amerykanki śpiewającej w chórze Światowych Dni Młodzieży i wolontariuszki HCPT.

 

Zgromadzeni w maryjnym sanktuarium pielgrzymi z Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk nie kryli wzruszenia, naśladując gesty wyrażające miłosierdzie, przebaczenie, radość, siłę, miłość i nadzieję.

 

Dzień, który rozpoczął się Mszą w grocie Massabielle, zakończył się wielkim świętem, podczas którego niepełnosprawni z Polski stali się ambasadorami Światowych Dni Młodzieży i przez cały tydzień w Lourdes zapraszali na lipcowe święto młodych do Krakowa. Flagi ŚDM powiewały nie tylko w Wielkanoc, czy podczas poniedziałkowego nabożeństwa i koncertu, ale także w trakcie wtorkowej procesji światła, podczas której pątnicy odmawiają różaniec w kilku językach. Modlitwa w języku polskim odmawiana była w intencji Światowych Dni Młodzieży.

 

W środę niepełnosprawni pielgrzymi z Polski wyruszyli na wycieczkę w Pireneje, gdzie w dolinie Gavarnie ks. Barnaba odprawił na łące Mszę Świętą, a silny wiatr przypominał o potędze Stwórcy.

 

W czwartek brytyjska Fundacja HCPT, która od 60 lat organizuje dla niepełnosprawnych dzieci wielkanocne wyjazdy do Lourdes, obchodziła Diamentowy Jubileusz. Pokaz fajerwerków podopieczni zapamiętają na długo, podobnie jak niezwykłe kąpiele w basenach w Lourdes.

 

W grocie Massabielle Bernadetta Soubirous zobaczyła Piękną Panią, która wskazała jej źródło wody, będącej od tej pory znakiem cudów. W grocie Massabielle od soboty płonie świeca zapalona w intencji Światowych Dni Młodzieży.

 

Większość wolontariuszy oraz podopiecznych Fundacji HCPT to osoby w wieku 18-30 lat, które już zapowiedziały, że wybierają się w lipcu do Krakowa. Mieszkańcy Domu na Łanowej mają teraz przyjaciół z kilku kontynentów, na których przyjęcie w Krakowie szykują się od powrotu z wielkanocnej pielgrzymki. Z chorymi dziećmi spotkają się na mszy w krakowskim kościele pw. Matki Boskiej z Lourdes, w środę 27 lipca, o godzinie 15, aby w godzinie Miłosierdzia świętować urodziny HCPT oraz w modlitwie oczekiwać na przyjazd Ojca Świętego.

 

img_9459b

Msza św. przed wyjazdem do Lourdes 2016

 

Przedstawiamy zdjęcia Jakuba Porzyckiego z Mszy świętej odprawionej w marcu 2016 w kościele NMP z Lourdes, w intencji Pielgrzymów HCPT Polska przed ich wyjazdem na pielgrzymkę.